سخنرانی دکتر وطن پور

سخنرانی دکتر وطن پور:

مدیر کل محترم دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت

هرزمان که صحبت از کیفیت می شود؛ سه عنصر سرعت، دقت و قیمت نیز ناخودآگاه مطرح می گردد. با ابزار فعلی موجود هرگز نمی توانیم این سه فاکتور را با هم یکجا داشت. افزایش جمعیت، افزایش انتظارات، افزایش فارغ التحصیلان و راهکارهای سنتی در تولید، همگی فاکتورهای متغیر ما محسوب می شود. عرصه موجود از آنجا که فاقد بودجه بوده و پس از جنگ نیز چندان رقابت پذیر نبوده عملا پتانسیل بالا داشته اما رویکرد علمی بین دانشگاه و صنعت وجود ندارد.

امروزه جریان اطلاعات به حدی گسترده است که عملا نیاز و اشتیاق به اطلاعات در حد وفور شکل گرفته است. به نحوی که می توان بزرگترین سرمایه را اطلاعات تلقی نمود. اطلاعات بیشترین قیمت را دارا می باشد فلذا می توان آینده بسیار روشنی را در این رابطه انتظار داشت. متاسفانه خیلی از اقلام پیش و پا افتاده همچنان در حال وارد شدن به مملکت می باشد. بنابراین هم در HIGHTECH و هم LOWTECH نیازمند بازبینی و توسعه فناوری و ترجمان دانش هستیم. سلامت دیجیتال و تغییر پروتکل های درمانی، نیز از ضروری ترین رویکردهای مورد نیاز جامعه محسوب می گردد. نرم افزارهایی که تا 250 آیتم خونی را به راحتی با یک پروب ساده قادر به بررسی و گزارش دهی هستند؛ میزان زخم های احتمالی در طول فرآیند عمل جراحی، داروهایی که می بایست به طور صحیح در درمان سرطان و یا بیماری ام اس استفاده شود و ممکن است آن دارو اصلا کاربردی برای درمان آن نوع بیماری نداشته باشد. داده های وسیعی در این رابطه وجود دارد که می توان به آنها استناد کرد و از آنها برای تجویز صحیح داروها استفاده نمود.

خود باوری نیز یکی دیگه از معضلات موجود و چالش های احتمالی می باشد و نیاز به خودباوری نیز در فناوری های نوین امری اجتناب ناپذیر و ضروری است. در گذشته واژگان ایده بازار در دانشگاه های علوم پزشکی چندان شناخته شده نبود، لکن امروزه به مدد توانمندسازی بخش های فناوری به راحتی می توان فرآیندهای ایده بازار و رویکردهای مربوطه را در دور افتاده ترین نقاطی که دانشگاه علوم پزشکی در آن تاسیس شده است، یافت.

به همین نحو سرمایه گذاران در قالب شتاب دهنده های متعدد، اتاق های تمیز و بسیاری از تسهیل کنندگان ایجاد شده اند که در امر استقلال و پیشرفت و توسعه فناوری بسیار موثر هستند.

فناوری یک روش و منش است؛ نه با سمینار و نه محقق شونده بواسطه همایش؛ بلکه ترکیبی از دانش و اراده است. چنین افرادی مایل هستند در قالب های نامتعارف علمی و غیر سنتی رفتار کنند؛ تسخیر اطلاعات جزو ابزار کارکرد این چنین افراد نخبه ای است.

برای رسیدن و توانمندسازی می بایست روش و منش تغییر یابد. به عنوان مثال, 8 الی 9 دانشگاه دارویی در کشور می باشد ولی همچنان در طراحی و ساخت یک ویلچر استاندارد مشکل وجود دارد. روش و منش باید به نحوی تقویت یابد که بتواند منجر به ارائه راه حل در این زمینه ها باشد.

در سال 1394 ، مبلغ 20 میلیارد تومان و در سال 1396، مبلغ 250 میلیارد تومان خرید شرکت های دانش بنیانی توسط هیات امنای ارزی بوده است. مطمئنا در سال های بعد بیشتر و بیشتر نیز خواهد بود.

تعامل و همکاری 100% وزارت بهداشت در زمینه فناوری های نوین همواره مشهود بوده و حتی محصولاتی نظیر کیت های تشخیصی و ژنتیکی نیز که نیاز به تاییدیه های گسترده داشته اند در قالب تحقیق RESEARCH مخاطبین فروش خود را در بازار از دست نداده و این دسته از محصولات نیز به شکل قدرتمندی در بازار ورودی کرده است.

امیدواریم همکاری و تعامل و شناخت مشکلات فعلی ضمن داشتن روش و منش های درست حتی با تعداد افرادی کم (نه لزوما زیاد) در عرصه فناوری، به معنای واقعی منجر به افزایش سرعت پیشرفت در این عرصه گردد؛ ما معتقدیم که فناورهای مملکتمان قطعا سازندگان حتمی آینده کشور خواهند بود.