سخنرانی دکتر قانعی رئیس محترم ستاد توسعه زیست فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
1398/06/16

در این حوزه، بررسی­هایی در زمینه کاهش چهار بیماری مهم سرطان، قلب و عروق، دیابت و بیماری های تنفسی با استفاده از راهکارهای نوآورانه در حوزه سلامت صورت پذیرفته است.

در این راستا راهکارهای نوآورانه، که برای صندوق، وزیر بهداشت، مردم و سرمایه گذاران قابل توجه است به­ شرح زیر می­باشد.

در زمینه کاهش بیماری سرطان عمدتا پیش­بینی بیماری و ردیابی آن مطرح می­گردد. همچنین مساله تغذیه و رژیم غذایی مناسب برای افرادی که در معرض بیماری سرطان روده و معده می باشند از دیگر عوامل مهم در پیش­گیری از این سرطان­ها عنوان می­گردد که از جمله مسائل بسیار درآمدزا و مقبول سرمایه گذاران می­باشد.

در حوزه سلامت قلب و عروق نوآوری­های بسیار زیادی در زمینه طراحی فناوری­های نرم افزاری و سخت افزاری به منظور تشخیص و کاهش میزان کلسترول در افراد مستعد بیماری قلب و عروق و همچنین در عرصه بازکردن عروق و ابزاری که در این زمینه می تواند منجر به افزایش کارآیی و کیفیت بازکردن عروق شود، صورت پذیرفته است که قطعا جذب سرمایه بالایی خواهند داشت.

در زمینه بیماری­های ریوی و تنفسی نیز راهکارهای بسیاری در عدم استفاده از عوامل تشدید کننده بیماری­های تنفسی و یا اعلام هشدارهای وابسته به این فاکتورها همانند هشدار میزان آلاینده­های ورودی به سیستم تنفسی از جمله ایده­ها و نوآوری های متعد در این راستا می­باشد.

در حوزه زیست فناوری شاخه های متعددی مانند دارویی و طب زیستی وجود دارد که حوزه دارویی کاملا برای افراد و محققین شناخته شده می باشد و در حوزه طب­زیستی افرادی که قصد ورود و استارتاپ دارند بهتر است در حوزه پروبیوتیک ورود نمایند که جایگزین بسیار مناسبی برای داروهای شیمیایی بوده و میل بیشتری نیز به استفاده از آنها خواهد بود، حاشیه سود نسبتا خوبی داشته و پتانسیل بالایی را نیز برای حمایت خواهد داشت.

در حوزه زیست فناوری گیاهی اگر محققی قادر به تولید گیاهی باشد که بیشترین میوه را با حداقل نیاز به سموم ایجاد نماید، استارتاپ بسیار عالی بوده و از حمایت حامیان مربوطه و وزارت بهداشت و صندوق نوآوری برخوردار خواهند شد، مضاف بر اینکه سود بسیار خوبی را داشته و سرمایه گذاران زیادی را نیز جلب خواهد نمود.

در حوزه مربوط به آبزیان، محققینی که بتوانند مثلا در سیکل زندگی ماهی خاویار با هورمون های رشد آنها را سریع تر رشد داده که غالبا این امر با پروبیوتیک ها و بایوتا در ارتباط می باشد؛ قطعا سود و بازدهی بسیار بالایی داشته و از حمایت حامیان و سرمایه گذاران برخوردار خواهد شد.

در زمینه زیست فناوری دریایی می توان به جلبک ها و مصارف غذایی و بسیاری کاربردهای دیگر آنها اشاره کرد که بسیار فضای تحقیقاتی در این زمینه باز است.

اگرچه در ایران تنها پژوهشگاه رویان پیشتاز فناوری کلونینگ تکنولوژی IVF را نیز به ­انجام می­رساند اما اگر در این راستا نیز محققینی به سمت و سوی تکثیر بافت و تکثیر جنین در خارج از رحم باشند قطعا کاربردهای بسیار وسیعی خواهد داشت که مورد حمایت و سرمایه گذاری قرار خواهد گرفت.

همچنین می توان در توسعه و ساخت MASTER SEED پیش رفت که واکسن­هایی را طراحی نمود که از ورشکستگی و بحران­های پیش روی مالکان صنایع دامداری و مرغداری جلوگیری نمود.